^ Back to Top
 
 
 
 

Świętowanie ukończenia szkoły podstawowej
W środowe popołudnie klasy ósme (z Brenna i Wijewa) spotkały się w "Altance na Kisowni", aby świętować zakończenie przez nich kolejnego etapu edukacji. Organizatorami tego wspólnego spotkana byli rodzice obu klas. Swoją obecnością zaszczyciły  Panie wychowawczynie - Aldona Przybylska, Magdalena Klamka, Joanna Kycia i Elwira Schmidt. I jak zwykle w trakcie takich spotkań były podziękowania, kwiaty i wspólna zabawa. Wszystko przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.
 
 


Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

     19 czerwca 2019r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. O godz. 8:00 w Kościele Parafialnym w Brennie uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli we Mszy Świętej, którą w intencji całej społeczności szkolnej odprawił Ksiądz Proboszcz Andrzej Sotek. Po mszy wszyscy udali się do sali gimnastycznej. Tam wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn państwowy. Później głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Barbara Wilińska oraz Przewodnicząca Rady Gminy Wijewo Pani Maria Rąk. Następnie odbyła się ceremonia przekazania sztandaru szkoły i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego.

     Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż mury naszej szkoły opuściło aż 72 uczniów. Żegnaliśmy  dwie klasy gimnazjalne, klasę ósmą szkoły podstawowej oraz klasę trzecią zasadniczej szkoły zawodowej. Z rąk pani Dyrektor oraz Wychowawczyń klas absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

     Absolwenci i uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce i godnym naśladowania zachowaniem otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe, a ich rodzice odebrali listy gratulacyjne. Nie zabrakło również niespodzianek dla uczniów i absolwentów wyróżniających się w różnych dziedzinach życia szkolnego. 

     Podczas dzisiejszej uroczystości  padło wiele pięknych słów. Podziękowaniom i życzeniom nie było końca. Po nie jednym policzku spłynęły łzy wzruszenia.

     Gdy część oficjalna w sali gimnastycznej dobiegła końca, uczniowie udali się do swoich klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa promocyjne i pożegnali się na czas ferii letnich.

Absolwentom naszej szkoły życzmy powodzenia i wielu sukcesów,

a uczniom mówimy: do zobaczenia po wakacjach!

 

 

 


 

Podsumowanie konkursu KZGRL

     Dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie organizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego pt. "Apel młodzieży i dzieci: Dorośli segregujcie śmieci!”. Zadaniem konkursowym było napisanie listu do bliskiej osoby dorosłej, zachęcając ją do tego aby segregowała odpady. Z napisaniem pracy zmierzyli się: Bartosz Gąda z klasy I oraz Nikola Piasna z klasy Vb. W dniu dzisiejszym obu uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie przesłane przez KZGRL oraz drobne upominki.

Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.

Ewelina Gąda

 

 


 

Piknik klas I i II szkoły podstawowej


      We wtorek, 18 czerwca 2019r. klasy I i II wybrały się na piknik. Pogoda sprzyjała od samego rana, więc uczniowie spędzili ten dzień na świeżym powietrzu. Były wspólne gry i zabawy, później drugie śniadanie na kocykach. Czas minął w miłej i sympatycznej atmosferze.

Magdalena Wojciech

 


 

Niespodzianka dla Pań wychowawczyń klas III-ich gimnazjum

17 czerwca rodzice i ich dzieci - uczniowie klas III-ich gimnazjum zrobili miłą niespodziankę swoim wychowawczyniom. W "Altance na Kisowni" przygotowali poczęstunek poprzedzony wzruszającym momentem podziękowań, zarówno ze strony uczniów, jak i rodziców. Padło wiele ważnych i pięknych słów. Ten moment na pewno zapadnie w pamięci każdego.

Dziękujemy serdecznie.

Wychowawczynie:

Joanna Owsianikow

Agata Sadowska - Nędza

 

  

 

Wycieczka klas I i II

     Dnia 13 czerwca 2019r. klasy I i II szkoły podstawowej wybrały się na jednodniową wycieczkę do Poznania. Na początku naszej wyprawy obejrzeliśmy spektakl teatralny w Centrum Kultury Zamek pt. „Nowe szaty króla” H. Ch. Andersena. Po przedstawieniu uczniowie spotkali się z aktorami, zobaczyli kulisy teatru oraz mieli okazję zapoznać się z rekwizytami i kukiełkami wykorzystywanymi podczas spektakli.  Następnie wykorzystując przepiękną pogodę poszliśmy spacerkiem do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam młodzi wycieczkowicze usłyszeli legendy o powstaniu rogali, zapoznali się z ich składnikami i recepturą. Chętni uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Podczas warsztatów przybliżono również uczniom gwarę poznańską, Na koniec wizyty w muzeum każdy mógł posmakować prawdziwych rogali świętomarcińskich. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Stadion Lecha Poznań. Z zaciekawieniem zwiedziliśmy różne pomieszczenia należące do tego kompleksu sportowego. Pan przewodnik pokazał na m.in.: sale konferencyjną, szatnie piłkarzy, lożę prezydencką i oczywiście boisko piłkarskie.

Wieczorową porą wróciliśmy do Brenna - zmęczeni ale pełni wrażeń.

Małgorzata Zielnica

 

 

 


 

Wycieczka do Świnoujścia

     W dniach 10 -12 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VA i VI uczestniczyli w wycieczce do Świnoujścia. W programie wyjazdu znalazło się wiele atrakcji, między innymi: Turkusowe Jezioro w miejscowości Wapnica k. Międzyzdrojów, uczniowie brali udział w grze terenowej na obszarze wioski Wikingów, poznawali życie w dawnych koszarach tzw. Fortu Gerharda, pokonali 308 schodów zdobywając najwyższą w Polsce latarnię morską która znajduje się w Świnoujściu. W programie wyjazdu znalazł się również rezerwat żubrów na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.  Przez cały czas pobytu pogoda dopisywała na 100%, a upały nie były tak dokuczliwe, ponieważ specyficzny klimat morski je łagodził. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję kilkakrotnie odbyć przeprawę promową pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Bliski kontakt z przyrodą w postaci spacerów brzegiem morza, wędrówek po lesie oraz zdobywaniu niewielkich wzniesień Pomorza Zachodniego sprawił, że wycieczka była niezwykle aktywna i urozmaicona i możemy ją uznać za udaną.

Sławomir Klamka

 

 

 

 


 

Zajęcia sportowe w ramach programu SKS

     SKS to ogólnopolski program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole program realizowany jest od stycznia tego roku, a zajęcia prowadzi pani Małgorzata Adamczak-Mindak. Grupa 17 dziewcząt z klas VI, VII, VIII i III gimnazjum, która powstała w ramach programu spotykała się na zajęciach SKS i wspólnie ćwiczyła. Priorytetem grupy było doskonalenie gry w piłkę siatkową. Poza tym dziewczęta uczestniczyły w grach i zabawach sportowych.

    13 czerwca br. odbyły się ostatnie zajęcia SKS w tym roku szkolnym. Na początek rozgrzewka, później wspaniały mecz piłki siatkowej pomiędzy zespołami: truskaweczki i dzikie kuny oraz podsumowanie całego cyklu spotkań wraz z wręczeniem pamiątkowych dyplomów za udział. Zajęcia zakończyły się słodkim tortem dla wszystkich uczestniczek SKS, pani trenerki oraz przybyłych kibiców.

     Z racji tego, że niektóre dziewczęta za kilka dni ukończą szkołę podstawową oraz gimnazjum i od nowego roku szkolnego będą się kształciły w innych szkołach, uczestniczki postanowiły serdecznie podziękować pani Małgorzacie za wspaniale spędzony czas podczas zajęć i podarowały swojej trenerce statuetkę z podziękowaniem. Były uśmiechy, oklaski i łzy wzruszenia, a na koniec pamiątkowe zdjęcie.

     Jednak program SKS jeszcze się nie kończy. To tylko przerwa na okres wakacyjny. Od nowego roku szkolnego będzie tworzona nowa grupa zajęciowa, do której już serdecznie zapraszamy.

Ewelina Gąda

 

 


 

Dbamy o zdrowie

     W ramach realizacji treści programu „Trzymaj formę” w naszej szkole 13 czerwca br. gościły dwie studentki studiów pielęgniarstwa pani Urszula Mała i pani Karolina Kreja. Klasy gimnazjum i IV klasa szkoły podstawowej wzięły udział w prelekcji przygotowanej przez studentki na temat prawidłowego odżywiania z zastosowaniem aktualnej piramidy zdrowia. Prowadzące poruszyły również problem higieny osobistej młodego człowieka. W ten sposób zachęciły uczestników spotkania do przyjmowania prawidłowych postaw prozdrowotnych już od najmłodszych lat.

Bardzo dziękujemy paniom studentkom za kompetencję i poświęcony czas.

Dorota Pytlik


 

Spotkanie z doradcą zawodowym

     We współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie  13 czerwca 2019r. zorganizowano spotkanie z doradcą zawodowym panem Grzegorzem Kozakiem. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas VI, VII i VIII. Celem było zapoznanie młodzieży z wybranymi zawodami rzemieślniczymi.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Ewelina Gąda

 


 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem

     Uczniowie klas I – IV wzięli udział w ciekawym spotkaniu autorskim z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą i organizatorem wypraw i szkół przetrwania.

     Gość w niezwykle interesujący sposób opowiadał o licznych podróżach po najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował wyprawę do Rumunii, a swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wyprawy. 

     Opowiadał również skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Zachęcał uczniów do czytania, nie tylko napisanych przez siebie książek, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. 

Aldona Defitowska

 


 

 Przedszkolacy w naszej szkole

     W dniu dzisiejszym tj. 12 czerwca 2019r. naszą szkołę odwiedziła grupa przedszkolaków, którzy od września rozpoczną naukę w klasie I Szkoły Podstawowej w Brennie. Przyszli pierwszoklasiści zapoznali się z funkcjonowaniem szkoły, obejrzeli salę lekcyjną, świetlicę, boiska szkolne oraz zobaczyli gdzie znajduje się sklepik szkolny.


 

 

 


 

Koło Gospodyń Wiejskich z Brenna

w gronie zwycięzców Cyfrowej Majówki

       „Cyfrowa majówka” była konkursem Ministerstwa Cyfryzacji na inicjatywy dla lokalnych społeczności. Chodziło o to, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się (a może i nawet nauczyło), co nam dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Zadanie konkursowe polegało na zgłoszeniu i zorganizowaniu inicjatywy, która promowała społeczeństwo cyfrowe. Na konkurs wpłynęły 142 zgłoszenia z całej Polski. W gronie 25 zwycięzców (10 miejsc I, 7 miejsc II i 8 miejsc III) znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Brenna, które zajęło II miejsce. Również społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym przedsięwzięciu i dlatego cieszymy się wspólnie osiągniętym sukcesem.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom, którzy zaangażowali się w inicjatywę.

Ewelina Gąda

 

 

Wycieczka do „Stolicy Pyrlandii”

      Po długim - prawie półrocznym wyczekiwaniu, uczniowie klasy Vb Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie, doczekali się wymarzonej i wygranej wycieczki do Poznania. Podczas realizacji projektu „Breńska Pyrlandia” między innymi gotowali i smażyli oraz smakowali wszystko, co z „poznańskich pyrek” pochodziło.

     Wyruszyli we wtorkowy poranek, dnia 4 czerwca 2019 r. a wrócili późnym popołudniem, ponieważ  najpierw zwiedzali poznańskie Nowe ZOO a w drodze powrotnej wstąpili do Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. W ZOO poznali rzadkie gatunki światowych zwierząt oraz ich życie i opiekę nad nimi. A w Szreniawie zaciekawiła ich historia i współczesność rolnictwa oraz przemysłu rolno – spożywczego dawniej i dziś. Celem wycieczki było też kształtowanie i wpajanie zasad grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej oraz pogłębianie klasowych więzi koleżeńskich. Uczniowie wszystkie cele zrealizowali celująco.

Do domu wrócili z bogatym zasobem nowej wiedzy i bagażem miłych wspomnień.

Dorota Wolniczak

 

 

 


Chrońmy naszą skórę!

     Zbliżają się wakacje, a z nimi czas dłuższego przebywania na słońcu, dlatego w naszej szkole 6 czerwca br. odbyła się prelekcja z lekarzem rodzinnym, panią Agnieszką Kaczmarek-Drzewiecką na temat skutków nadmiernego narażenia się na promieniowanie UV.

     W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI, VIII, VIII, III gimnazjum i II branżowej szkoły. Pani doktor jako ekspert opowiedziała o budowie skóry i jej funkcji. Uświadomiła młodzież, że nadmierne eksponowanie skóry na promienie UV może doprowadzić nawet do wystąpienia tak poważnych chorób, jak nowotwór skóry. Zachęcała, by jak najczęściej oglądać znamiona na naszej skórze i je obserwować, a w razie jakiejkolwiek zmiany, zgłosić się do specjalisty. Pogadanka urozmaicona była ciekawym filmem zrealizowanym przez studentów.  Dziękujemy pani doktor za poświęcony nam czas i fachowe porady.

Korzystajmy z wakacji i wspaniałej pogody, ale nie zapomnijmy o ochronie przed nadmiernym eksponowaniem skóry na promienie UV!

Dorota Pytlik

 

 

 


 

IV edycja ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

     Nasza szkoła tradycyjnie już po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu w jednym momencie „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie z całej Polski czytają książki – każdy to, na co ma ochotę. Akcję wymyślili bibliotekarze szkolni, by pokazać dorosłym, że młodzi czytają więcej od nich.

     W tym roku, 7 czerwca dokładnie o godzinie 10.00, czytaliśmy na boisku szkolnym pod hasłem „Piknik z książką” by pokazać, że z książką można również się dobrze bawić. Każda klasa wykazała się dużym zaangażowaniem i czytała w fantastycznych aranżacjach piknikowych. Był: kryminał na plaży, biwak z książką, książka na plaży, książka na farmie, quiz z książką, a nawet książka w trakcie obowiązków domowych. Komisja, która oceniała kreatywność i pomysł miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie słodkościami nagrodzono klasę IIz za „biwak z książką” i klasę VII za „książkę w trakcie obowiązków domowych”. Uczniów z klasy I i II także nagrodzono słodkościami i brawami za piękne kostiumy postaci z bajek.

Aldona Defitowska

 


 

Muzyka z wawelskiego grodu

W piątek, 7 czerwca odbył się ostatni koncert muzyczny dla uczniów szkoły podstawowej z cyklu „W Krainie Pani Muzyki”. Hasło tego koncertu brzmiało: „Muzyka z wawelskiego grodu”. Dźwiękami z muzycznych instrumentów przedstawione zostały krakowskie legendy oraz muzyka staropolska we współczesnej odsłonie.  Młodzi słuchacze zapoznali się z brzemieniem instrumentów takich jak: klarnet, klarnet Es, gitara akustyczna i elektryczna oraz syntezator. Uczniowie zobaczyli też krakowskie stroje ludowe oraz mieli okazję zatańczyć i wcielić się w rolę Lajkonika.

Ewelina Gąda

 


 

Miasteczko rowerowe

      W upalne wtorkowe popołudnie na boisku ponownie pojawili się przyjaciele naszej szkoły. Tym razem pod czujnym okiem pani Ireny Talaga panowie wymalowali miasteczko rowerowe, które będzie służyło uczniom podczas nauki jazdy na rowerze oraz w czasie egzaminu na kartę rowerową.

      W pracę zaangażowali się: Piotr Budziński, Tomasz Rękoś, Dawid Mrówka, Ireneusz Pukacki oraz Alojzy Wolniczak, który dowodził całą akcją. 

 Serdecznie dziękujemy!

Społeczność ZS Brenno

 


 

DZIEŃ DZIECKA 2 

 


 

 

"Dzień zabaw i gier ruchowych"

Pod takim hasłem świętowaliśmy tego roku ulubiony dzień wszystkich dzieci, a mianowicie Dzień Dziecka. Uczniowie każdej klasy w różnorodny sposób spędzali czas o charakterze rekreacyjno - sportowym, a następnie spotykali się w "Altance na Kisowni". Tam mogli zjeść posiłek ufundowany i przygotowany przez Radę Rodziców.

Program imprezy koordynowanej przez Pana Patryka Polaszewskiego obejmował:

- gry i zabawy na świeżym powietrzu na małym boisku - klasy I i II,

- międzyklasowe rozgrywki sportowe na dużym boisku - klasy IVa i IVb,

- wycieczkę rowerową - klasa Va,

- podchody - klasy Vb i VIII,

- podchody na terenie Brenna - klasa VI,

- mistrzostwa klasy w tenisie stołowym - klasa VII i Ibs,

- gry i zabawy planszowe w klasie - klasy IIIag i IIIbg,

- turniej piłki siatkowej reprezentacji szkół: podstawowej, gimnazjum i branżowej.

To był bardzo udany dzień, tym bardziej, że dopisała piękna, słoneczna pogoda.

Wszyscy uczniowie składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za poczęstunek w Altance. Szczególnie dziękują Paniom: Alicji Jakubowskiej, Joannie Firlej, Anieli Zając, Darii Pelant, Reginie Wojciech za gościnność i przyjęcie, a Panu Marcinowi Jakubowskiemu za smażenie kiełbasek na grillu mimo ogromnego upału.Złoto dla chóru „Bel Canto”

    02 czerwca 2019r. szkolny chór „Bel Canto” wziął udział  w Konkursie Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2019 Regionu Wielkopolski Zachodniej , który w tym roku odbył się we Włoszakowicach. Zgodnie z regulaminem konkursu chór zaprezentował cztery utwory:

- utwór obowiązkowy „Kum i kuma” St. Moniuszki - a cappella, w dwugłosie,

- dwa utwory liryczne: „Mgła w dolinie” J. Kołodziejczyka - a cappella, dwugłos, „Lato” A. Słowikowskiego  - z komp. fortepianu i elementami dwugłosu,

- pieśń z elementami ruchu „Bębenk” J. Krutula – z komp. fortepianu, dwugłos.

Prezentację wokalną naszego chóru nagrodzono „Złotym Pasmem” z uzasadnieniem: zespół harmoniczny, rytmiczny i energetyczny.

Wyrazy uznania i gratulacje dla chórzystek chóru ”Bel Canto”, które ambitnie

przygotowywały się do tego konkursu i kolejny raz godnie reprezentowały szkołę w Regionie.

Alina Nowak

Relacja filmowa z występu: https://www.youtube.com/watch?v=4_Ro8BWVFxU

 


Spotkanie Młodych na Lednicy

     W sobotę 1 czerwca wybraliśmy się na 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”
i wzięło w nim udział ok. 60 tys. osób z całej Polski, innych państw Europy oraz z Panamy.

     W tym roku otrzymaliśmy jako symbole lednickie pieczęć Bożej Miłości z wygrawerowanym napisem "Wiesz, że Cię kocham" oraz przewodnik po rachunku sumienia "Poznaj moje serce. Lednicka droga do spowiedzi". Oficjalną część spotkania na Polach Lednickich rozpoczęła procesja z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego. Pod Bramę Rybę wniesione zostały relikwie świętych, krzyż lednicki od św. Jana Pawła II oraz stauroteka lednicka - najstarszy odnaleziony na ziemiach polskich relikwiarz na relikwie Krzyża św. Wieczorem wzięliśmy udział we Mszy świętej i wysłuchaliśmy przesłania skierowanego do młodych przez papieża Franciszka.

     W naszym wyjeździe wzięli udział: Norbert, Piotrek, Brajan, Hubert, Jakub, Aleksander, Asia, Eliza, Julia, Stella, Roksana oraz uczniowie ze szkół w Wijewie, Kaszczorze i Mochach.

 

 


 Gminny Ośrodek Kultury w Wijewie zaprasza do konkursu