^ Back to Top

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Wakacje to szczególny czas dla wszystkich. Właśnie w lipcu i w sierpniu dzieci oraz młodzież mają wakacje, a wielu z nas ma urlop. Jest to czas zabawy i odpoczynku. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje zaprezentowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną:

 

 

 


 

 

 


 

Koncert finałowy Akademia Chóralna we Wrocławiu - fotogaleria część 2

 


Zagrajmy w muzykę - koncert finałowy Akademia Chóralna 

24 czerwca 2018r. Chór Bel Canto Szkół Gminy Wijewo działający przy Branżowej Szkole I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie reprezentował naszą gminę w kraju podczas Koncertu Finałowego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2018 pt. "Zagrajmy w muzykę" w Filharmonii Wrocławskiej.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Dodać należy iż w/w projekcie chór działa od 2007 roku i pierwszy raz reprezentował szkołę w Koncercie Finałowym Projektu Śpiewająca Polska pt. "Kocham Cię, Polsko" w 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W styczniu 2018 roku kolejny raz nasz chór znalazł się w gronie pięciu wybranych chórów w Polsce wytypowanych przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu do udziału w Koncercie Finałowym Akademii Chóralnej. To wyróżnienie wiązało się z bardzo intensywną, półroczną pracą chórzystek i dyrygenta. Pierwsze przygotowania do koncertu rozpoczęły się już w czasie ferii zimowych. Były to trzydniowe warsztaty chóralne z udziałem pani kurator projektu Jowitą Augustyniak. Później wytężona praca do późnych godzin popołudniowych każdego miesiąca. Wielka motywacja, samozaparcie w dążeniu do celu, solidna, rzetelna praca oraz wiara we własne możliwości pozwoliły pokonać wszystkie trudności związane z przygotowaniem repertuaru koncertowego.

Podczas koncertu wykonaliśmy Suitę "Zagrajmy w muzykę" na chóry dziecięce skomponowane przez p. Jana Krutula do tekstów Macieja Papierskiego. W skład suity wchodziło 9 pieśni wielogłosowych, w tym utwory polichóralne (na kilka chórów) z partiami solistów i grup solistów o współczesnych współbrzmieniach. Każda z pieśni uczyła: mądrości życia, wskazywała wartości istotne i ważne w naszej ziemskiej wędrówce oraz jak godnie, z bagażem pięknych, czystych, kolorowych czynów, które może dać każdemu człowiekowi muzyka, odejść z tego świata.

Koncert Finałowy wiązał się z naszym pięciodniowym pobytem we Wrocławiu:

22 czerwca - wyjazd do Wrocławia.

23 czerwca - całodniowa próba pięciu chórów w filharmonii z kompozytorem i dyrygentem Janem Krutulem oraz z towarzyszeniem orkiestry Leopoldinum  Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

24 czerwca - próba generalna + Koncert Finałowy w filharmonii w oprawie w/w orkiestry i pod batutą Jana Krutula.

25 - 26 czerwca - całodniowe, profesjonalne nagrania studyjne repertuaru koncertowego, nadal z towarzyszeniem w/w orkiestry i pod batutą uwielbianego przez wszystkich chórzystów p. Jana Krutula.

Składam wyrazy wielkiego uznania i szacunku dla postawy naszych chórzystek, które wzorowo reprezentowały nas podczas wszystkich działań (prób, koncertu, nagrań) - każdego dnia pracowały na 100 %. KOCHANE - ZAWSZE BYŁAM I JESTEM Z WAS DUMNA. Dziękuję wszystkim GOŚCIOM przybyłym na nasz koncert do Wrocławia. Wasza obecność, gromkie brawa, słowa uznania, kwiat róży, wzruszenie ze łzą w oku utwierdzają nas w przekonaniu iż warto dalej poświęcać się muzyce. Dziękuję Rodzicom chórzystek za motywowanie dziewczynek do intensywnej pracy, za cierpliwość i wyrozumiałość dla intensywności naszych spotkań (prób), za cierpliwość w kompletowaniu dokumentacji personalnej każdej chórzystki, za OBECNOŚĆ NA KONCERCIE. Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom z pracy, Rodzinie za wspieranie dobrym słowem, za wyrozumiałość w okresie naszych przygotowań do koncertu, za to, że służyliście WIELKĄ pomocą, dziękuję za Waszą OBECNOŚĆ NA KONCERCIE. Pani dyrektor Barbarze Wilińskiej oraz pani Dorocie Pytlik dziękuję za poświęcony nam czas, opiekę sprawowaną nad chórem w czasie naszego pięciodniowego pobytu we Wrocławiu, za życzliwą postawę, uśmiech oraz dumę w Waszych oczach.

 

                                                                                                                              dyrygent - Alina Nowak

 

 

 


 Zakończenia roku szkolnego 2017/2018

 


 

Dzień Kultury

20 czerwca  w naszej szkole odbył się Dzień Kultury. Na pierwszych lekcjach oglądaliśmy spektakle teatralne on-line. Następnie zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się "Wielki test wiedzy o kulturze". Przedstawiciele wszystkich klas musieli wykazać się wiedzą na temat zabytków, zasad ortografii, treści lektur, filmów i muzyki. Autorkami pytań były uczennice z klasy III bg - Dominika Szunejko i Sabina Bortlisz. Najwięcej punktów zdobyli reprezentanci z klasy III bg - Weronika Frąk i Karol Zając, którzy otrzymali słodki upominek dla całej klasy. W przerwach pomiędzy poszczególnymi pytaniami uczniowie recytowali wiersze i prozę prezentowane na konkursach recytatorskich oraz uczennica klasy III ag - Maria Wojcieszyk grała na saksofonie.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim przypominamy:

"Jak nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie!".

Natalia Kowalewicz

 

 

 


 

 

 

 


 

Wojewódzki konkurs wiedzy o gen. J. Wybickim

16 czerwca w Manieczkach trwały dalsze zmagania III edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o generale Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Zmagania konkursowe odbywały się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Uczeń naszej szkoły - Dominik Dźwigała z klasy III ag został finalistą tego konkursu.

W oczekiwaniu na wyniki miał okazję zapoznać się z miejscami, w których niegdyś mieszkał i przebywał sam generał Józef Wybicki.

Dominikowi gratulujemy!

Lilla Kubicka

 

 


 

Lednica 2018

Dnia 2 czerwca 2018 roku, pierwszy raz udałam się na Pola Lednickie. Już od rana towarzyszyła mi dobra energia. Pogoda również nam dopisywała. Kiedy znaleźliśmy się już na miejscu, rozpakowaliśmy się w naszym sektorze. Chodząc po obszarach lednickich poznałam dużo wspaniałych osób. Biło od nich ciepło i życzliwość. W pamięci szczególnie zapadł mi akt obmywania nóg na wzór Pana Jezusa. Dostaliśmy także Zwierciadło i śpiewniki, dzięki czemu mogliśmy wspólnie oddać uwielbienie Panu Bogu. Wzruszył mnie również widok wspólnej modlitwy. Swoją obecnością zaszczycił nas sam Andrzej Duda. Podsumowując, uważam że czas tam spędzony bardzo mnie wyciszył i pojednał z Bogiem.

Dąbrówka Knop

 

 

 


 

Mamy kącik relaksu!!!

8 czerwca br uczniowie klasy IIz wraz  z wychowawcą przygotowali słodki poczęstunek dla przedstawicieli firm i organizacji, które przekazały pomoc materialną i finansową dla młodzieży szkolnej. Było to oficjalne otwarcie nowej sali w szkole.

W październiku 2017r. klasa IIz zgłosiła się do konkursu pt.  „Odmaluj swoją starą klasę” promującego narzędzia firmy „Hardy Working Tools”. Prace remontowe  pomieszczenia przeznaczonego na gabinet pedagoga i świetlicę rozpoczęły się pod koniec grudnia, kiedy klasa otrzymała od organizatora konkursu potrzebne przybory do malowania.  Grupa młodzieży, której liderem był Adrian Wojtyczka – uczeń klasy IIz, bardzo ambitnie podeszła do  sprawy. Wykonano niezbędne prace polegające na wyrównaniu ścian i odmalowaniu ich  według własnego projektu.

Dzięki staraniom uczniów  i nakreśleniu sprawy u sponsora szkoła zyskała również nową podłogę, która pięknie prezentuje się z nowo pomalowanymi ścianami. Całość dopełniły meble, które społeczność szkolna otrzymała od sponsora na mikołajki.

Uczniowie są dumni ze swojej pracy i bardzo dziękują za pomoc finansową, materialną i doradztwo wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do końcowego efektu. Przyjemnego kącika relaksu. Zapraszamy również do obejrzenia filmu – relacji z prac klasy IIz.

 

Dorota Pytlik

 

 


 

Wycieczka do Berlina

07 czerwca uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej z Wijewa i Kaszczoru pojechali na wycieczkę do Berlina i na Wyspę Tropikalną. Celem wyjazdu było zapoznanie z "żywą historią" stolicy Niemiec. Pierwszą atrakcją obejrzaną z autokaru był Mur Berliński, następnie Brama Brandenburska - symbol zjednoczenia Niemiec, Reistak - gmach parlamentu oraz Plac Poczdamski, który słynie z nowoczesnej architektury.

Ostatnim punktem wycieczki była Wyspa Tropikalna - park rozrywki i wypoczynku. Tu uczniowie podziwiali las deszczowy, błękitny Południowy Pacyfik, laguny wyspy Bali. W tropikalnej wiosce zobaczyli domki typowe dla Bali, Kongo i Amazonii. Idealny, tu panujący, klimat zachęcał wszystkich do morskich kąpieli. Atrakcje powodowały, że wszyscy czuli się wspaniale, jak na prawdziwej wyspie.

O godzinie 23.00 zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

Wanda Wojciechowska

 

 


 

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego

dla uczniów zdających egzaminy

przeprowadzone przez Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu.

 

wniosek - otwórz

opłaty dotyczące egzaminu - otwórz

 

 

 

 

 

 

 


 

Jak nie czytam, jak czytam

 

                Uczniowie z Branżowej Szkoły I stopnia w Brennie i Szkoły Podstawowej w Wijewie wzięli po raz kolejny udział już w III edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". Celem akcji jest pokazanie dorosłym, że młodzież czyta i przy książce spędza miło czas. W tym roku klasy czytały w różnych miejscach: nad jeziorem, nad morzem, w kopalni soli Wieliczka, na placu zabaw, na Kopcu Kościuszki, a także na drzewie i parapecie. Przedsięwzięcie podsumowaliśmy 8 czerwca, tradycyjnie o godz. 10.00. Panie dyrektor: Barbara Wilińska i Regina Kostkiewicz z zaproszonym gościem panem Kazimierzem Wolniczakiem przeczytali, z podziałem na role, fragment "Małego Księcia" w gwarze wielkopolskiej. Co, jak zgodnie podkreślali, wcale nie było łatwym zadaniem.

                Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

Aldona Defitowska

 

 


Happening

„Raz zażyjesz, już nie żyjesz” – takie hasło i inne pojawiły się w naszej szkole 6 czerwca br. w ramach happeningu zainicjowanego przez Samorząd Uczniowski. Młodzież promowała styl życia wolny od uzależnień i przemocy. Bardzo obrazowo ukazała skutki zażywania narkotyków i dopalaczy. Społeczność szkolna obejrzała krótką inscenizację, podczas której uczniowie kl. III przekonali, że narkotyki i dopalacze powodują ból, cierpienie i śmierć.

Dorota Pytlik

 


    


ŚPIEWAMY DLA CIEBIE POLSKO

 


Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w naszej szkole świętowaliśmy na sportowo. Klasa Iz wraz z paniami: Małgorzatą Adamczak - Mindak i Anną Walachowską wyruszyli na wycieczkę rowerową. Klasy II-III gimnazjum pod opieką pań: Joanny Stanek, Agaty Sadowskiej - Nędza, Bożeny Bura i Doroty Pytlik uczestniczyły w rozgrywkach sportowych na plaży Brenno - Ostrów.

Poczęstunek dla wszystkich uczniów (jabłka, drożdżówki i wodę) ufundowali: Rada Rodziców i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy!

Izabela Zapłata kl. II bg