^ Back to Top
 
 
 

Dzień Profilaktyki 
 

 
 
 
 
 

 

Konkurs j. niemieckiego

     Dnia 19.03.2019 w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie odbył się konkurs języka niemieckiego dla uczniów powiatu wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego. Konkurs skierowany był do uczniów pragnących sprawdzić swoje umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem oraz posługiwania się strukturami leksykalno-gramatycznymi. Tegoroczna edycja konkursu zakładała rywalizację w trzech grupach. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu w kategorii dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę języka niemieckiego w gimnazjum i osiągnęli wspaniałe wyniki. Brajan Szymański zdobył II miejsce natomiast Norbert Dźwigała III. Uczestnikom konkursu dziękujemy za sukces w rozgrywkach językowych oraz życzę dalszych osiągnięć na wyższych już etapach edukacji języka niemieckiego.

Wanda Wojciechowska

 


Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje

     Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najpierw odbył się etap szkolny konkursu. Wpłynęły 24 prace plastyczne, stworzone różnymi technikami malarskimi. W piątek 15 marca br. szkolna komisja konkursowa wyróżniła po trzy prace w każdej kategorii wiekowej. Wyniki przedstawiają się następująco:

- kategoria wiekowa klas I-III: Piotr Dekiert, Franciszek Budziński, Ignacy Szyszka,

- kategoria wiekowa IV-VIII: Nikola Firlej, Amelia Jęśkowiak, Maja Woźna.

Prace wyróżnione zostaną przekazane do placówki terenowej KRUS w Lesznie w celu udziału w kolejnym etapie konkursu.

Ogłoszenie wyników odbyło się w bibliotece szkolnej w dniu 18 marca br. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz małą słodkość.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, a wyróżnionym życzymy powodzenia w dalszym etapie.

Zapraszamy również do biblioteki na wystawę uczniowskich prac.

Ewelina Gąda

 

Poznajemy instrumenty – strunowa parodia

      W poniedziałek 18 marca br. odbył się w naszej szkole koncert muzyczny pt. „Poznajemy instrumenty – strunowa parodia”. Przy pomocy dźwięków zaklętych w strunach arabskiej lutni, gitary flamenco, banjo, ukulele, silent gitar i kontrabasu oraz brzmienia cajonu muzycy opowiedzieli w jaki sposób myśliwski łuk stał się instrumentem muzycznym. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przedstawiane instrumenty strunowe i słuchali ich brzemienia w różnych utworach muzycznych.

Ewelina Gąda

 

 

Moja pierwsza praca
     16 marca br. odbyły się spotkania z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy Inspektoratu w Lesznie. Tematem zajęć były zagadnienia prawa i bezpieczeństwa pracy oraz  zawierania i rozwiązywania umów i warunków pracy. Uczniom  klas drugich i trzecich Branżowej Szkoły I stopnia przedstawiono również zagadnienia wynikające z aktualnie zawartych umów, w których są uwzględniani jako pracownicy młodociani. Rozmawiano także o sposobach i możliwościach podjęcia pracy zawodowej po ukończeniu szkoły. Młodzież miała również możliwość zadawania pytań, na które zaproszeni goście chętnie udzielali odpowiedzi.
Anna Walachowska
 

 Dobrze cię widzieć

     „Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

     Uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej również wzięli udział w tej kampanii. W klasach zostały przeprowadzone lekcje na temat bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i otrzymali plany lekcji, na których widnieje 7 odblaskowych rad drogowych. Jednak najważniejsze było aby sprawdzić zachowanie dzieci w praktyce. Wobec czego obie klasy wybrały się na krótkie spacery, podczas których uczniowie stosowali się do wcześniej omówionych reguł zachowania bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi zapamiętają wszelkie rady i na drodze będą zachowywać się odpowiedzialnie.

Magdalena Wojciech

 
 

 Poznajemy zawód – fotograf

     Uczniowie klasy I i II  naszej szkoły wybrali się w tym tygodniu na zajęcia do Studia Fotograficznego pani Dominiki Ratajczak. Pani fotograf opowiedziała na czym polega jej praca, omówiła wykorzystywany przez siebie sprzęt oraz pokrótce powiedziała w jaki sposób tworzy scenografie, które wykorzystuje podczas pracy. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak w rzeczywistości  zachowuje się fotograf podczas robienia zdjęć, gdyż niektórzy zdecydowali się na indywidualne fotografie w przygotowanej scenerii.  Wszystko co znajdowało się w studiu: sprzęt, elementy wystroju czy też inne dodatkowe akcesoria, ciekawiły naszych najmłodszych. Dzieci chętnie zadawały pytania, na które pani Dominika udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Podczas rozmów okazało się, że wielu uczniów korzystało już z ofert  fotografów ale dla niektórych było to pierwsze spotkanie w studio.  Na koniec uczniowie pięknie podziękowali za spotkanie, a pani Dominika poczęstowała ich słodkościami.

Bardzo dziękujemy pani Dominice Ratajczak za zaproszenie do swojego studia i podzielenie się wiedzą na temat wykonywanego zawodu. Kto wie, być może wśród najmłodszych rośnie kolejny wspaniały fotograf.

Małgorzata Zielnica 

XXIII KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE - ETAP POWIATOWY

      W Szkole Podstawowej w Świerczynie odbył się XXIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce - etap powiatowy. Wśród 56 reprezentantów szkół podstawowych oraz gimnazjum znalazły się również nasze uczennice Urszula Kowal i Julia Kaźmierczak z kl. VIII. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Urszula Kowal.

Gratulujemy!

Sylwia Kolman

 
 

Klasa VII w Parku Trampolin

     We wtorkowe popołudnie, 12 marca 2019r. klasa VII szkoły podstawowej pod opieką wychowawcy pana Patryka Polaszewskiego i pani Anny Walachowskiej wyjechała do parku trampolin Euro Jump w Lesznie. Uczniowie aktywnie i w sympatycznej atmosferze spędzili czas, a po wyczerpującej zabawie pojechali odzyskać siły do Mc Donalds :-)

Patryk Polaszewski

 

Dzień Kobiet w naszej szkole
Wszyscy panowie Zespołu Szkół w Brennie (i mali, i duzi) pamiętali o wszystkich paniach. Zorganizowali miłą niespodziankę - życzenia, odśpiewanie "Sto lat" i kwiaty.
Bardzo dziękujemy!!!
Panie (i małe, i duże)

Drogie Panie Nauczycielki! Drogie Panie z administracji i obsługi! Drogie Koleżanki z naszej szkoły!

Jako przewodniczący szkoły, w imieniu wszystkich chłopaków i mężczyzn z naszej społeczności szkolnej, pragnę złożyć Wam  najserdeczniejsze życzenia.

8 marca – piąteczek, piątunio i zapewne każdej z Was marzy się uroczy księciunio. Powiem Wam w sekrecie, że widzi Was w komplecie. Dobrze wie, że go kochacie i za jego serce zabiegacie. Jest on kochliwy, ale i wstydliwy. Kocha Was całym serduszkiem. Nigdy o Was nie zapomni i w swym sercu trzyma. Pamiętajcie o nim, bo nikt nie przychodzi po nim. Myślę, że tym może być tu każdy z nas, dlatego mówimy, że kochamy Was. Podziwiamy Waszą urodę, która przewyższa wszelką pogodę.

 

Kto raz kochał ją prawdziwie,

Ten nie patrzy na nią niegodziwie,

Zawsze o niej rozmyśla,

A ta myśl jest czysta.

Serce swe oddaje w całości,

A ona je chętnie gości,

Siedzą razem na molo,

W jasnożółtych koszulkach polo.

 
 

 

 

Dziewczyny z klasy VII świętowały Dzień Kobiet

     Męska część klasy VII Szkoły Podstawowej w Brennie przygotowała dla swoich koleżanek z okazji Dnia Kobiet niespodziankę w postaci wieczoru filmowego. W czwartkowe popołudnie pojawili się w najprzytulniejszej sali w szkole (czyli gabinecie pedagoga i logopedy szkolnego) i przygotowali ją na przyjście dziewczyn. Zadbali o odpowiednią dekorację i słodki poczęstunek. Na powitanie zaśpiewali gromko „Sto lat”. Później po burzliwych obradach rozpoczął się seans filmowy. Po filmie wszyscy świetnie się bawili przy zabawie „Zgadnij, kim jesteś?”. W miłej atmosferze szybko upłynął czas. Wrażenia jednak pozostaną na dłużej.

Dziewczyny z klasy VII bardzo dziękują swoim kolegom za życzenia

 i miłą niespodziankę.

 


 

Poranki z książką

     W bibliotece szkolnej w każdy czwartek i piątek odbywają się „Poranki z książką” dla chętnych uczniów klas 4-tych i 5-tych. Na co tygodniowych spotkaniach przed lekcjami czytamy na głos wybrane przez siebie książki. Zapraszam wszystkich tych, którzy: wcześnie wstają, chcą odpocząć, lubią słuchać, gdy czyta ktoś inny, uwielbiają książki, dopiero chcą polubić książki, chcą miło zacząć dzień i dla wszystkich chętnych!!!

Aldona Defitowska


 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

 W dniu 7 marca uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

     Pierwszoklasiści na początku swojej wizyty zapoznali się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi w bibliotece, a następnie wysłuchali opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”. Następnie złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i należycie o nie dbać. Na pamiątkę otrzymali kolorowe dyplomy. Na koniec, z dużymi emocjami wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki szkolnej.

Aldona DefitowskaMałe śledztwo w wielkiej sprawie

     6 marca 2019r. uczniowie klasy I szkoły podstawowej wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Wijewie uczestniczyli w spektaklu ekologicznym z zakresu segregacji odpadów. Na przestawienie pt. "Małe śledztwo w wielkiej sprawie" zaprosił uczniów Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, natomiast sam spektakl wystawiła „Pracownia za Piecem”. Młodzi widzowie poznali w tej historii problemy różnokolorowych pojemników. Każdy z nich narzeka, że ludzie nic nie robią sobie z segregacji, która jest istotna dla nas wszystkich. Opowiadają, że ktoś bezmyślnie wrzuca do nieodpowiednich koszy różne śmieci. Na miejsce zostaje wezwany detektyw Zielone Oczko, który postanawia rozwikłać zagadkę. W trakcie spektaklu pojawia się również Pani Ekolog, która pomaga dzieciom w segregacji odpadów. Przedstawienie bardzo podobało się naszym najmłodszym uczniom, na pewno przekazana w ten sposób wiedza zapadnie im w pamięć.

Małgorzata Zielnica

 

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

 „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”

  05 marca uczennica  klasy III bg - Krystyna Malcher reprezentowała naszą szkołę w półfinałach  V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.

Uczennica godnie nas reprezentowała, prezentując wiersz i fragment prozy z elementami śpiewu.

Dziękujemy Pani Alinie Nowak za pomoc w przygotowaniach do przesłuchania konkursowego.

Agata Sadowska - Nędza 

Poznajemy zawody - stolarz

     W poniedziałek 5 marca br. klasa VIII szkoły podstawowej wybrała się do zakładu stolarskiego Pana Krzysztofa Firleja w Brennie. W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z kluczowymi informacjami dotyczącymi zawodu stolarza. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda zakład stolarski, a także poznać maszyny i urządzenia wykorzystywane przy obróbce drewna. Dziękujemy Panom Krzysztofowi i Brunonowi Firlejom za spotkanie i podzielenie się fachową wiedzą. Otrzymane informacje na pewno będą przydatne podczas wyboru przez ósmoklasistów dalszej ścieżki kształcenia.


 
Tłusty piątek w świetlicy szkolnej
     Uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej postanowili przedłużyć sobie świętowanie tłustego czwartku na kolejny dzień. Tak też w piątek pierwszego marca robili faworki! Mali ciastkarze skrupulatnie odmierzali składniki aby następnie połączyć je w jednolitą masę, zagnieść ciasto, rozwałkować i wykroić wzorki faworków. Niestety nie wszystkie udało nam się usmażyć z powodu krótkiego czasu trwania świetlicy, ale każdy uczestnik miał okazję spróbować, jak smakują te karnawałowe słodkości. Na kolejnych zajęciach z małej gastronomii będziemy robić babeczki!
Anna Meznel-Waligóra

 


 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

     01 marca w naszej szkole uczciliśmy pamięć tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Samorząd Szkolny pod kierunkiem Pana Sławomira Klamki przygotował wystawę oraz prezentację multimedialną upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ciekawym akcentem była muzyka patriotyczna odtwarzana w czasie przerw.  

Agata Sadowska - Nędza