^ Back to Top

 

 


 


Sprzedaż rogali świętomarcińskich

     Odpowiadając na apel Caritas Archidiecezji Poznańskiej w piątek 9 listopada w naszej szkole, a w niedzielę 11 listopada w parafii, po raz drugi prowadzona była akcja sprzedaży rogali świętomarcińskich. Młodzież parafialnego Koła Caritas rozprowadziła blisko 400 rogali wśród dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia oraz blisko 600 rogali w parafii. Uzyskane środki przeznaczone zostały na dofinansowanie operacji i chemioterapii 8-letniego Michała, który cierpi na nerwiaka zarodkowego - rodzaj nowotworu złośliwego układu nerwowego.

Tomasz Krall

 


  

Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

     11 listopada 2018r. odbyły się Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Szkół w Brennie. 

 

 

 


 Zaproszenie na wystawę pt. „Szkoła na przestrzeni 100 lat”

      Wchodząc do biblioteki szkolnej przenosimy się w inny wymiar czasowy, a to za sprawą wystawy „Szkoła na przestrzeni 100 lat”, która tam się znajduje. Dorosłym przypomina, a uczniom uświadamia jak wyglądała edukacja w minionym wieku. Można zobaczyć jak wyglądał gabinet kierownika szkoły, klasa lekcyjna, jak ubierali się uczniowie i jakie przybory szkolne nosili do szkoły. Jest możliwość obejrzenia podręczników, a także niezwykle estetycznie prowadzonych zeszytów szkolnych. Prawdziwym skarbem są prace plastyczne uczniów, czasopisma wydawane w dwudziestoleciu międzywojennym  oraz kroniki szkoły i różnych organizacji działających na terenie szkoły jak np. zespołu mandolinowego, Związku Harcerstwa Polskiego, Szkolnego Koła Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego „Czarne stopy” i wiele innych perełek, których nie w sposób wymienić.

     Wystawa nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc w jej kompletowaniu Pani Ireny Talagi i Pana Kazimierza Wolniczaka. Ich wsparcie, wiedza, a także zawartość domowych poddaszy sprawiają, że wystawa jest bezcenna. Dziękujemy!

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Wijewo

serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy,

która czynna będzie do 16 listopada br. w godzinach pracy szkoły.

Anna Walachowska

i Aldona Defitowska

 


Zwiedzanie szkolnej wystawy

 


Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

     Święto odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole czciliśmy na różne sposoby. Jednym z nich był uroczysty apel pt. "Polska - Pani ze snów". Uroczystość poprzedzona  została wręczeniem dyplomów i nagród książkowych przez obie Panie Dyrektor zwycięzcom i uczestnikom Szkolnego Konkursu Historycznego, który odbył się kilka dni wcześniej również ku upamiętnieniu 100. rocznicy Niepodległości. Nagrodzeni i wyróżnieni zostali uczniowie szkoły podstawowej i branżowej.

"Pani ze snów" to cytat  zaczerpnięty z piosenki Krzysztofa i Piotra Cugowskich, który stał się mottem przewodnim występów. Dzieci i młodzież zwróciły uwagę na wagę świętowania i pamięci o tych, którzy tę wolność dla nas wywalczyli. Niezwykle pięknym i wzruszającym momentem był taniec dziewcząt gimnazjum z koszulami do piosenki Piotra Rubika. Wszyscy pełni radości i dumy na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy "Kocham Cię, Polsko".

Agata Sadowska - Nędza

Film 1 - https://www.youtube.com/watch?v=nD3RPXLJeW0

Film 2 - https://www.youtube.com/watch?v=mL0_VA55kK4

 


 

Kiedy my żyjemy

      Branżowa Szkoła I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie i Szkoła Podstawowa w Brennie przyłączyła się do kampanii #KIEDYMYŻYJEMY.

     Kampania ma na celu rozpowszechnienie prawidłowych słów Mazurka Dąbrowskiego, a w  szczególności dotarcie do dzieci i młodzieży, aby kolejne pokolenia nie powielały błędu, który polega na używaniu w pierwszej zwrotce słowa „póki” zamiast „kiedy”. 

     Do kampanii m.in. dołączyli skoczkowie narciarscy: Kamil Stoch, Stefan Hula i Dawid Kubacki; piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej: Artur Boruc, Artur Jędrzejczyk i Michał Kucharczyk oraz aktorzy, muzycy i dziennikarze. Honorowym ambasadorem jest pułkownik Kazimierz Klimczak „Szron”, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego. 

Ewelina Gąda

 


 Rekord dla Niepodległej

     Branżowa Szkoła I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie oraz Szkoła Podstawowa w Brennie włączają się do akcji "Rekord dla Niepodległej". W dniu 9 listopada 2018r. o godz. 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

 

 


 Gotowi do świętowania 11 listopada

     Przez ostatnie dni intensywnie wszyscy przygotowywaliśmy naszą szkołę, ozdabiając ją w różny sposób, do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oto efekty:


SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY 

    Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się Szkolny Konkurs Historyczny. Uczestniczyli w nim uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej jak i branżowej w Brennie.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, szczególnie tym, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. 

 

Szkoła Podstawowa:

I miejsce - Kamil Cichowski kl. VII

II miejsce - Konrad Miś kl. VIII

III miejsce - ex aequo Nikola Piasna kl. Vb i Karolina Połetek kl. IVa

 

Branżowa Szkoła I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich:

I miejsce - Piotr Jędrzychowski kl. Ibs

II miejsce - Norbert Dźwigała - kl. IIIa

III miejsce - Patryk Jurgawka - kl. IIIb

Sylwia Kolman 

 

 


 Gimnazjaliści w Teatrze

 

 


 

100 chorągiewek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

     W ramach akcji 100 na 100 uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Brennie wykonali 100 chorągiewek w barwach narodowych.


 Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

      7 listopada 2018r. odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla klas I-III, zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Wijewie. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:

- Jagoda John z klasy I, zaśpiewała  „Rozkwitały pąki białych róż”,

- Kornelia Toś z klasy II, zaśpiewała „Wojenko, wojenko”.

     Dziewczynki pięknie wykonały swoje utwory i godnie reprezentowały Szkołę Podstawową w Brennie. Należy również wspomnieć, że Jagoda była najmłodszą uczestniczką konkursu, a Kornelia zajęła III miejsce.

Gratulujemy odwagi i pięknych występów!

Ewelina Gąda

 


 

Czytamy Legendy Polskie – dla klasy II SP Brenno

        W ramach akcji "Cała Gmina Czyta Dzieciom - Czytamy Legendy Polskie w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości" 7 listopada Filię Biblioteczną w Brennie odwiedzili uczniowie klasy 2 z Panią Magdaleną Wojciech. Tym razem uczniowie wysłuchali  legendy o "Lechu, Czechu i Rusie" oraz „O smoku ze smoczej jamy". Legendy czytała Pani Maria Rąk.


 

Czytamy Legendy Polskie - dla klasy I SP Brenno

     Upamiętniając 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w bibliotece Publicznej w Wijewie i Brennie w tym tygodniu odbywa się  głośne czytanie legend polskich pod hasłem "Cała Gmina Czyta Dzieciom - Czytamy Legendy Polskie w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości".

     6 listopada Filię Biblioteczną w Brennie odwiedzili uczniowie klasy 1 z Panią Małgorzatą Zielnicą i wysłuchali legend o "O smoku ze smoczej jamy" oraz "Warsie i Sawie", które pięknie przeczytał Pan Kazimierz Wolniczak. W podziękowaniu za przeczytane legendy dzieci wyrecytowały wiersz patriotyczny a Jagoda John zaśpiewała pieśń.


100 pączków na 100-lecie odzyskania niepodległości

    Uczniowie klasy I Branżowej Szkoły I stopnia w Brennie przeprowadzili akcję 100 pączków na 100-lecie niepodległości. Przepyszne wypieki trafiły o uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły branżowej. 

Serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Kasperskiej za ufundowanie pączków.

Sylwia Kolman


 Wiersz ze stu słów

W ramach projektu 100 na 100 uczniowie klasy III bg ułożyli wiersz składający się ze 100 słów. Tematem jest oczywiście Ojczyzna. Z jakim efektem? Przekonajcie się sami.

Polska

 

Polska to mój dom.

To góry, łąki, pola, lasy.

Polska to Ojczyzna moja,

To życie piękne i te piękne czasy.

 

Ojczyzna to kraj mego dzieciństwa,

Miejsce urodzenia.

Polska to taka kraina,

która się w sercu zaczyna.

                                                                                       

Polska jest dla mnie wszystkim.

Miejscem,  o które będę walczył.

 

Gdy myślę  - Polska – to widzę

wschody i zachody,

dobroć i miłość,

wiarę i nadzieję.

 

Oglądać codziennie te wschody i zachody.

Budzić się jak w matki łonie.

Sprawmy, by ta ziemia była zawsze pachnąca.

Uda się.

Złączmy dłonie!

 

By Niepodległa trwała wiecznie.

Nasi pradziadowie walczyli o to dzielnie.

Polacy! Doceniajmy i szanujmy to codziennie.

 


 Koncert - "Blacha" to brzmi dumnie, czyli o trąbce, puzonie i tubie.

     5 listopada br. odbył się drugi w tym roku szkolnym koncert muzyczny z cyklu "W Krainie Pani Muzyki". Tym razem Królowa Muzyka opowiedziała młodym naszym słuchaczom, jak z metalowej rurki i blaszanych kapeluszy wyczarowała trzy niezwykłe instrumenty: trąbkę, puzon i tubę. Młodzież Szkoły Podstawowej w Brennie z wielkim zaciekawieniem poznawała te instrumenty i wysłuchała utworów muzycznych wykonywanych przez artystów.

Ewelina Gąda

Terminarz kolejnych koncertów

 

 


 Złote Pasmo dla chóru Bel Canto

     3 listopada 2018r. Chór Bel Canto wyśpiewał I miejsce oraz „Złote Pasmo”w I Wielkopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów w Rawiczu w kategorii chórów dziecięco – młodzieżowych.

     Zespół wykonał dwie pieśni żołnierskie w układzie dwugłosowym, a cappella. Nasze wykonanie oraz interpretacja pieśni spodobały się członkom jury, które wśród dwóch zdobywców „Złotego Pasma” przyznało nam I nagrodę. Po przesłuchaniach konkursowych nasze chórzystki zaprezentowały się również w Koncercie Galowym w/w konkursu śpiewając w towarzystwie chórów żeńskich i mieszanych z okręgu rawickiego i Włoszakowic oraz wystąpiły w Koncercie laureatów.

     W tym długim i wyczerpującym dniu towarzyszyła nam  pani Joanna Owsianikow oraz pani dyrektor Barbara Wilińska , którym bardzo dziękujemy za opiekę.

 Alina Nowak