Dąbrówka w Niemczech

W dniach od 18 do 20 maja Dąbrówka Knop (finalistka konkursu recytatorskiego) uczestniczyła w wyjeździe do Niemiec, będącego nagrodą dla wszystkich finalistów. Okazało się , że to grupa wyjątkowa- ludzie wrażliwi, dla których pamięć o dramatach okupacji niemieckiej oraz losach Polek z tamtych lat jest ważna.

Po przybyciu na miejsce czas wypełniła wspólna modlitwa przy Todtengangu i wspomnienia dzieci byłych więźniarek (dziś to już ludzie dorośli). Wprowadzili oni w niesamowity świat tego miejsca – milczenia, szumu, śpiewu ptaków, ale i niepokoju, dreszczy.

Dzień drugi całkowicie wypełniony był wizytą w miejscu pamięci i przestrogi Ravensbrück. Tu zwiedzający obejrzeli gmach komendantury, dom komendanta, krematorium i przeszli przez teren obozu. W miejscach szczególnie ważnych modlili się i zapalali znicze. Dąbrówka przy szczelinie śmierci (miejscu mordowania dziewcząt i kobiet) zapaliła znicz z herbem naszej gminy.

Wieczorem moment niezwykły – rozmowa telefonicznia z dr Wandą Półtawską (byłą więźniarką Ravensbrück).

Kolejnego dnia wszyscy udali się na cmentarz w miasteczku Fürstenberg, gdzie znajduje się wspólny grób Polek zamordowanych w obozie. Tu również modlono się i zapalano znicze.

Następnie udano się do Berlina, gdzie zobaczono, m.in. fragment zachowanego Muru Berlińskiego, pomnik pomordowanych Żydów Europy, Park Tiergarten.

Po mszy świętej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Przyjęto nas bardzo serdecznie.  Młodzi ludzie za gościnę odwdzięczyli się śpiewem i recytacją.

W ciągu tych trzech dni działo się bardzo dużo. Dla Dąbrówki to czas nawiązania przyjaźni, refleksji nad „trudnymi tematami” i ogromnej satysfakcji, że może uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi, których łączy coś bardzo ważnego.

Agata Sadowska - Nędza

Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w siatkówce plażowej chłopców

Dnia 11 maja 2018r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w siatkówce plażowej chłopców. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły w składzie: Szymon Napieralski i Karol Zając oraz Jakub Klamka i Kacper Jazdon, zajmując 2 i 3 miejsce. Szymon i Karol awansowali do kolejnego etapu mistrzostw, który odbędzie się 25 maja 2018 r. w Gostyniu.

Chłopakom gratulujemy, a Szymonowi i Karolowi życzymy dalszych sukcesów !!!

Małgorzata Adamczak-Mindak

„Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2018

Seria  o przygodach Harry’ego Pottera autorstwa J. K. Rowling cieszy się od kilku lat niezmienną popularnością. Biblioteka szkolna już po raz trzeci zaangażowała się w IV Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2018 zorganizowany przez Instytut Doskonalenia Nauczycieli QUBUS Institute pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W konkursie wzięli udział uczniowie drugich klas gimnazjum: Michał Waligóra i Piotr Kowalewicz. Uzyskali oni wynik 43 i 47, plasując się kolejno na 1623 i 1724  miejscu. Biorąc pod uwagę 3 tys. uczestników jest to dobry wynik. Gratulujemy!!!

Aldona Defitowska

"Nauczmy się na pamięć tego kraju ..."

We wtorek 8 maja 2018 r. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja  w naszej szkole odbyła się akademia. Tradycja obchodzenia rocznicy 3 Maja jest wpisana i zakorzeniona w historię narodu polskiego. Uchwalona w 1791 roku Konstytucja  była 1-szą w Europie, 2-gą na świecie ustawą, która budziła   w narodzie nadzieję na uratowanie zagrożonej niepodległości. Montaż słowno - muzyczny pt "Nauczmy się  na pamięć tego kraju ..." w wykonaniu gimnazjalistów, to nie tylko fragment historii Polski, to także lekcja patriotyzmu, bo naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości.

Bożena Bura