^ Back to Top
„Żyj zdrowo”

     Od 69 lat 7 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, upamiętniający rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948r.

     Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu.  Ale bywa, że i my w czasie choroby, nie zawsze zdobędziemy „numerek” do lekarza.

Dawno temu nasz rodak Jan Kochanowski we fraszce „Na zdrowie”  napisał:

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

     W dalszej części poeta przeciwstawia zdrowiu takie wartości jak: bogactwo, młody wiek, wysokie stanowiska społeczne, władza, które nie mają znaczenia, jeśli człowiek straci zdrowie.

     Niestety, coraz więcej Polaków choruje i umiera z powodu otyłości i jej powikłań, cukrzycy, raka, osteoporozy, zawału serca czy udaru mózgu. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do zadbania o własny organizm. Trzy na cztery osoby uniknęłyby bardzo poważnych chorób, gdyby tylko zmieniły nawyki żywieniowe i tryb życia.

    Fakty są zatrważające. Zmuszają do myślenia i zmian w codziennym życiu. Tak jak główna bohaterka Marlenka przedstawienia „Żyj zdrowo” wystawionego 1 kwietnia 2019 r. przez uczniów klasy Va i VII szkoły podstawowej oraz gimnazjalnego narratora. Zabawne dialogi oraz przyśpiewki na pewno pozostaną w pamięci niejednemu uczniowi. Świetna gra aktorska, narracja oraz śpiew zostały nagrodzone wielkimi brawami przez całą społeczność szkolną, która zasiadła na widowni.

Dorota Wolniczak