^ Back to Top

 

Czytanie ma moc! - Grudzień

 

 Czytanie ma moc, a nawet supermoce, które właśnie dzięki książkom można rozwijać, wzmacniać i pielęgnować: moc słów, siłę wyobraźni, supermoc przygody.

 

Zapraszam do zabawy słowem. Każde słowo niesie jakieś znaczenie, budzi wspomnienia, skojarzenia, kryje w sobie pomysły na jego użycie. Wypowiadane słowa uruchamiają w naszych głowach obrazy i budują wiedzę o świecie. Język to prawdziwe bogactwo.

Wysłuchajcie wierszy autorstwa Michała Rusinka i uruchomcie wyobraźnię. Pamiętajcie, że każda praca jest nagradzana pochwałą, a dla najbardziej aktywnych czeka nagroda niespodzianka.

Link do padletu:  https://padlet.com/defity/fl00jzvsh9sao045

 


 

Nagroda CZARODZIEJSKIE DRZEWO 2020

W minionym roku szkolnym Koło przyrodnicze działające przy Szkole Podstawowej w Brennie, prowadzone przez panią Dorotę Wolniczak brało udział w 17. edycji ogólnopolskiego programu Święto Drzewa.

Działalność breńskich przyrodniczek została już wcześniej opisana na stronach naszej szkoły:

http://zsbrenno.edu.pl/index.php/archiwumwiadomosci/2019-2020?showall=&start=8

http://zsbrenno.edu.pl/index.php/archiwumwiadomosci/2019-2020/pazdziernik2019?showall=&start=22

http://zsbrenno.edu.pl/index.php/archiwumwiadomosci/2019-2020/pazdziernik2019?showall=&start=2

W marcu dowiedzieliśmy się, że nasze dziewczyny znalazły się w gronie 10. laureatów nagrodzonych CZARODZIEJSKIM DRZEWEM. Nagrodę otrzymaliśmy za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa, organizację sadzenia lip dla klimatu i pszczół oraz utworzenie we współpracy z Urzędem Gminy Wijewo alei breńskich przyrodniczek.

Ze względu na COVID-19 nie mogliśmy uczestniczyć w uroczystej gali wręczania nagród w Warszawie i dlatego wczoraj kurier dostarczył nam nagrodę w postaci pięknego drzewka.

Członkiniom koła przyrodniczego i ich opiekunce, pani Dorocie Wolniczak, jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 


 

Spotkanie z wolontariuszkami w Sudanie

Szkolne Koło Wolontariatu „Młodzi Pomagacze” serdecznie zapraszają na spotkanie z pracownicami Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) – Magdaleną Kuśka i Karoliną Suchecką, które połączą się z nami bezpośrednio z misji w Sudanie Południowym. Opowiedzą o swojej pracy i wyzwaniach z którymi się mierzą na co dzień.

Wystarczy 2 grudnia o godz. 18.00 wejść w link: https://youtu.be/-XFnGlGDOcA

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna zaprasza do wysłuchania krótkiej historii pluszowego misia i zabawy „Jaki to miś?”.

https://padlet.com/defity/6zahsggm0u0qyoaf

 

 


 

"Detektywi na tropie zawodów" 

 

Kelner

Kliknij w link: https://view.genial.ly/5fb4ef8729ae5f0d29b05291/interactive-content-kelner?fbclid=IwAR090M9gG-YtDxYOCkBdK113CQd6-ecSZefBiVPWGBeDWFLybr4lZiUDDEg

Żołnierz

kliknij w link: https://view.genial.ly/5fa528cbcb9a580cfa4a4247/interactive-content-zolnierz 

Policjant

kliknij w link: https://view.genial.ly/5fa5491ecb9a580cfa4a4723/interactive-content-policjant

Drukarz

kliknij w link: https://view.genial.ly/5ed7782efa75bb0d9d179240/presentation-detektywi-na-tropie-zawodow?fbclid=IwAR2iYkN-JBH19d8mZRhRb-hvmSJEVs91W6WGi7rk7MsE-Py2gAFpGr2ZTWA

Elektryk

kliknij w link: https://view.genial.ly/5eddea7a94e0670d80a147c7/presentation-elektryk

Lekarz weterynarii

kliknij w link: https://view.genial.ly/5f902aab8fd5eb0d571a07a4/interactive-content-lekarz-weterynarii

Cukiernik

kliknij w link: https://view.genial.ly/5f8d849883a9980d6ce8e9f8/interactive-content-cukiernik?fbclid=IwAR3qtRJDo_lFdUKeTm00gosVMpvSF8mkrZ21UkL8MSwWlDoW9hq8djbwFAE

Kierowca ciągnika siodłowego

kliknij w link: https://linkd.pl/ca2e

 

Centrum Wsparcia rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie zaprasza na spotkanie z "Detektywami na tropie zawodów"

W bardzo przystępny sposób młodsi i starsi uczniowie mają okazję poznać wiele zawodów, zobaczyć film i wziąć udział w Quizie.

Co kilka dni będziemy prezentować inny zawód, będą też oczywiście ciekawostki i Quiz. Poniżej link do "Detektywów na tropie zawodów" na naszym FB CWRKDIZ w Lesznie.

 https://www.facebook.com/cwrkdiz.leszno/

 

 


 


 

 

SłowoDziej – wyniki konkursów

Nasza szkoła we wrześniu zgłosiła swój udział w wojewódzkim interdyscyplinarnym projekcie czytelniczym: Słowodziej. W ramach projektu zorganizowano: konkurs plastyczny „FarboBajanie” pod opieką pani Aliny Nowak, konkurs literacki „BaśnioBranie” pod opieką pani Agaty Sadowskiej – Nędza, akcję czytelniczą „Zaczytana Przerwa” przeprowadzoną przez wychowawców, konkurs dla koordynatorów projektu – „O Brzegini Skarb”, wspólne tworzenie opowieści „Wielkopolska Bajęda” pod opieką pani Doroty Pytlik, które jeszcze trwa.

Na gali online 14 listopada ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i literackiego. Niezmiernie miło nam ogłosić, że Szymon Woroch z klasy IV z pracą literacką pt. „Opowieść mojego dziadka” otrzymał wyróżnienie „za nakład pracy w zgłębienie źródeł i dobrą ręczną robotę”. Serdecznie gratulujemy sukcesu Szymonowi i życzymy wytrwałości w rozwijaniu swoich zdolności i pasji.

 

                                                                                                                          Aldona Defitowska


 

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony corocznie 16 listopada. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r.

Czym jest tolerancja? To uświadomienie, że każdy z nas jest inny, że każdy z nas ma prawo do swoich poglądów, upodobań, postępowań. Tolerancja to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, jego opinii, sposobu życia. Każdy z nas jest wyjątkowy, dlatego świat jest taki piękny. Bądźmy tolerancyjni, bądźmy ponad podziałami. Nie bądźmy nudni ale różni.

https://www.youtube.com/watch?v=UrBmQBMnayE

 

 


 

 

"Nakręcamy się na pomaganie”

Społeczność Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie przez okrągły rok prowadzi zbiórkę plastikowych nakrętek.

Tym razem wszystkie zebrane do tej pory nakrętki przekazaliśmy w ramach akcji Sołectwa Wijewo pod hasłem „Olek potrzebuje Waszej pomocy by żyć, by rosnąć i wygrać z SMA rdzeniowym zanikiem mięśni”, pani sołtys wsi Wijewo Danucie Leśnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Jednocześnie informujemy, że cały czas można przynosić nakrętki do naszej szkoły, aby wspierać potrzebujących.

 

                                                                                                                          Szkolne Koło Wolontariatu

                                                                                                                           "MŁODZI POMAGACZE"

  


 

Apel multimedialny przygotowany pod opieką Pani Aldony Defitowskiej.

Zachęcamy do obejrzenia: https://padlet.com/zsbrenno/6byref5pmlg2cms6

 

 

 


 

Wspomnienie Księdza Franciszka Nowaka

Szkoła Pamięta - 2020 r.

Ksiądz Franciszek Nowak

Urodził się 14 września 1880 roku. Na rządcę parafii w Brennie został powołany dekretem Kurii Arcybiskupiej w dniu 1 września 1930 roku. Do tej pory był proboszczem w Kopanicy, koło Zbąszynia. Wprowadzenie księdza Franciszka miało miejsce w dniu 15 października 1930 roku w dzień odpustu parafialnego ku czci świętej Jadwigi Śląskiej.
We wrześniu 1933 roku parafię wizytował ksiądz biskup Walenty Dymek, sufragan poznański. Proboszcz z tej racji urządził  uroczystą akademię nad jeziorem. Jako szczególną jej atrakcję zapamiętano olbrzymie znicze –  na łodziach umieszczono beczki smoły, które zapalano, co dało niezwykły efekt.

Jak parafianie wspominali, proboszcz był nie tylko gorliwym duszpasterzem, ale i patriotą. Jako kapelan Wojska Polskiego brał czynny udział w wojnie bolszewickiej w 1920 roku oraz w powstaniach śląskich. Zasłynął tam z niezwykłej odwagi, dlatego otrzymał od odrodzonego Państwa Polskiego najwyższe odznaczenie. Cieszył się wielkim uznaniem u ówczesnych władz państwowych, co niejednokrotnie wykorzystał dla dobra swoich parafian. Był człowiekiem sprawiedliwym i dobrym.

Gdy 1 września 1939 roku większość mieszkańców opuściła Brenno, proboszcz pozostał na swoim posterunku. Władze okupacyjne początkowo pozwoliły mu  w niedzielę odprawiać mszę świętą w kościele, natomiast w dzień powszedni tylko na plebani. Później już tylko mógł odprawiać ją w pomieszczeniu w pobliżu zakrystii.

Okupacją niemiecką był bardzo przygnębiony. Uważał, że trzeba Pana Boga przepraszać i pokutować za zło, które się szerzy. Sam rzeczywiście pokutował, długie godziny leżał krzyżem przed Najświętszym  Sakramentem i się modlił. W dniach pokuty żył tylko o chlebie i wodzie.

28 sierpnia 1940 roku został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Wolsztyna, gdzie przebywał 14 dni. Potem wywieziono go do Wronek, skąd po krótkim pobycie przewieziono do Fortu VII (blok 1) w Poznaniu. Gestapo strasznie księdza Franciszka szykanowało. Kazano śpiewać prefacje ze mszy świętej, wyśmiewając  go i bijąc do krwi. Został bestialsko zamęczony przez hitlerowców.
Ten dobry kapłan i patriota zginął  30 stycznia 1942 roku.

Po wojnie parafianie ufundowali tablicę pamiątkową, aby pamięć o księdzu Franciszku Nowaku pozostała dla następnych pokoleń. Umieszczono ją na ścianie południowej kościoła parafialnego przy głównym wejściu i opatrzono napisem:

Ks. Franciszek Nowak 14.09.1880 r. + 30.01.1942r.

Proboszcz w Brennie 1930 – 1942

Starszy Kapelan i Major W.P. zamęczony za Wiarę i Ojczyznę 

w obozie fortu VII w Poznaniu w hołdzie od wdzięcznych parafian.

  Opracowała: Anna Walachowska 

06.11.2020 r.

Na podstawie:

Pracy magisterskiej G. Walachowskiego pt. "Parafia p.w. św. Jadwigi w Brennie w latach 1827-1942".

 


 

Wspomnienie Pana Maksymiliana Roli

Szkoła Pamięta - 2020 r.

Maksymilian Rola urodził się 17 kwietnia 1905 roku w Sławie. W tym samym roku przeniósł się do Brenna wraz z rodzicami – Anną i Edwardem.  Tutaj też u  kończył Szkołę Podstawową. Naukę kontynuował w dwuletniej szkole rolniczej w Lesznie. Po jej ukończeniu pracował w gospodarstwie rybackim swojego ojca w Brennie.

W latach 1924-1926 odbył zasadniczą służbę wojskową w III Pułku Lotniczym  Poznań – Ławica.

Po powrocie zajmował się rybołówstwem i myślistwem. 04 kwietnia 1936 roku zdał egzamin mistrzowski na rybaka, a 20 marca 1949 roku  egzamin myśliwski.

W 1937 roku ożenił się z Heleną Furmańczak, z którą zamieszkał w domu rodziców.  Kiedy  dom był już stary, został zburzony, a na działce syn Karol wybudował nowy i zamieszkał z żoną pana Maksymiliana – aktualny adres to Brenno, ul. Kościelna 20. Pani Helena zmarła w roku 1996.

28 sierpnia 1939 został zmobilizowany do swej macierzystej jednostki Poznań – Ławica. Brał udział w kampanii wrześniowej i dostał się do niewoli radzieckiej. 23 września 1939 w Krzywym Rogu spotkał się z kolegą z Brenna – Edmundem Wochnikiem. Zostali oni wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego. Tam zostali wcieleni do obozu pracy przymusowej w latach 1940-41. Budowali tor kolejowy z Kotłas do Workuty. Żyli wówczas w morderczych warunkach: zimno, głód i złe warunki zamieszkania. Pewnego dnia udało im się uciec do Saratowa. W roku 1941 pan Maksymilian z kolegą powrócił do Gorki. Stamtąd jako polski żołnierz wraz z innymi wyruszył do Dżałał – Abdad (Kirgistan), gdzie uformowała się V dywizja generała Andersa. Następnie pojechali nad Jezioro Aralskie do Taszkientu, a potem przez Samarkandę do portu Krosnowodsk. W marcu 1942 roku dywizję przeprawiono okrętem przez Morze Kaspijskie do portu Pahlevi (obecnie Anzali) w Iranie. Miejsce to nazwane zostało przez żołnierzy Andersa – bramą do wolności. Potem do Kaźwina, Hamadan i Kermanshah. Dalej przez Bagdad do Kanakinu, gdzie znajdował się obóz jednostek wojskowych.

Dalsza droga wiodła z  Iraku  do Izraela, potem przez pustynię do Jerozolimy i Kanałem Sueskim do Egiptu. W okresie tej dość długiej wędrówki przez ziemie Bliskiego Wschodu i Afryki pan Maksymilian brał udział w walkach z Niemcami.

W roku 1943 został skierowany do Anglii. Tam pracował jako kucharz przy polskich jednostkach lotniczych – 308 Dywizjonie Myśliwskim.

Z obczyzny powrócił 10 sierpnia 1946 roku i zarejestrował się w punkcie przyjęcia Gdynia - Port, a dnia 25 sierpnia 1946 roku został odznaczony medalem lotniczym.

Kilka dni później był już w rodzinnym Brennie. Zgodnie z dekretem PKWN z dnia 06 września 1944 roku przydzielono mu ziemię rolną w Wijewie. Zagospodarował ją i cały czas poprawiał poziom gospodarki. Ziemia ta znajduje się w Wijewie, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Aktualnie na jej terenie znajdują się domy: jego córki Anny Wolnik i syna Adama Roli. Na pozostałej części działalność gospodarczą prowadzi syn Anny – Jacek Wolnik.

Zawsze jednak pociągało go rybołówstwo i myślistwo. Wydzierżawił stawy „Żurawiniec”(które dzisiaj należą do Koła Łowieckiego „Jeleń”) i tam hodował ryby, oddając się swojej pasji. Był również aktywnym członkiem tegoż Koła  oraz wielu innych organizacji działających we wsi.

W swoim życiu dużo przeszedł i zdziałał. Był oddany i wierny Ojczyźnie. Wszystko przerwała krótkotrwała choroba serca i nagła śmierć w dniu 26 maja 1972 roku.

Pan Maksymilian wraz z małżonką doczekali się trojga dzieci:

- Anna Wolnik (ur. 1938)

            Dzieci:

  • Dorota Klamka (farmaceuta) – 3 dzieci i 6 wnuków
  • Mirosław Wolnik (murarz)
  • Renata Zielnica (nauczyciel) – 2 dzieci i 1 wnuk
  • Jacek Wolnik (przedsiębiorca) – 2 dzieci

- Karol Rola (ur. 1948, zm. 2018)

            Dzieci:

  • Sebastian Rola (mechanik samochodowy) – 1 dziecko

- Adam Rola (ur. 1949, zm. 2007).

 Dziś pamięć o panu Maksymilianie pozostaje nie tylko wśród jego potomków,

ale także całej społeczności naszej gminy.

   Opracowała: Agata Sadowska-Nędza

06.11.2020 r.

Na podstawie materiałów Muzeum Regionalnego w Brennie oraz wspomnień Rodziny)

 

 

  


 

 


 

 

Informujemy, że od dnia 4 listopada 2020 r.

obsługą sekretariatu zajmuje się mgr Anna Dziaszyk.

Sekretariat czynny

poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00.

 


 

Komunikat dla uczniów branżowej szkoły I stopnia - zajęcia praktyczne

Komunikat MEN: Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.


 

Ważna informacja - zmiany od 26 października 2020 r.

Informujemy, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej

od najbliższego poniedziałku tj.  26 października 2020 r. 

 na nauczanie zdalne przechodzą

klasy IV -VIII szkoły podstawowej oraz klasy I-III branżowej szkoły I stopnia.

 

Uczniowie klas I - III przychodzą do szkoły jak dotychczas.

 

Zajęcia we wszystkich klasach będą odbywać się według stałego planu zajęć i godzin.

Kursy autobusu szkolnego pozostają bez zmian.