Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie

kl. VIII Anna Brychcy
kl. IIIz Marta Stanek

Cele Samorządu Uczniowskiego

1. Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami realizacji celów wychowawczych.
  2. Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i wzajemnego wspierania się, przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę.
  3. Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, stwarzania warunków do aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny.

Zadania Samorządu Uczniowskiego

1. Organizowanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych i innych obowiązków zawartych w regulaminie szkolnym i innych obowiązków zawartych w regulaminie szkoły.
  2. Przedstawianie władzom szkoły opinii i potrzeb koleżanek i kolegów, spełnianie wobec tych władz rzecznictwa interesów ogółu społeczności uczniowskiej.
  3. Współdziałanie z władzami szkoły w zapewnieniu uczniom należytych warunków do pracy i udzielaniu niezbędnej pomocy młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.
  4. Współudział w rozwijaniu, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystyczno-krajobrazowych, organizowanie wypoczynku i rozrywki.
  5. Dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne, organizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły, inspirowanie do udziału w pracach użytecznych w środowisku.
  6. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole, w środowisku rówieśniczym i rodzinnym.
  7. Rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między uczniami i nauczycielami, a w przypadku pojawienia pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go poprzez opiekuna Dyrektorowi lub Radzie Pedagogicznej.
  8. Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Obowiązki opiekunów Samorządu Uczniowskiego

1. Udzielanie pomocy w realizacji zadań wymagających udziału nauczycieli i Dyrekcji.
  2.  Zapewnienie, z upoważnienia Dyrektora, niezbędnych warunków organizacyjnych do samorządowej działalności młodzieży.
  3. Czuwanie nad prawidłowym działaniem samorządu.
  4. Informowanie młodzieży o uchwałach Rady Pedagogicznej dotyczących spraw uczniowskich.
  5. Inspirowanie nauczycieli do współpracy z samorządem i udzielania mu pomocy w jego działalności.
  6. Uczestniczenie w ocenianiu samorządu, dokonywanym przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną.
  7. Umożliwienie przeprowadzenia wyborów na opiekunów samorządu – przygotowanie wyborów dotyczących chęci zmiany dotychczasowych opiekunów i wyboru nowych.

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego

w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie

na rok szkolny 2020/2021

- Dzień Kropki – 15 września,

- szkolne wybory na przewodniczącego SU – 28 września,

- zorganizowanie Dnia Chłopca – 30 września,

- przygotowanie filmiku z życzeniami oraz  upominków z okazji Dnia Edukacji Narodowej – 12 października,

- zorganizowanie happeningu przeciw przemocy, Dzień Pozytywnego Przekazu – 18 listopada z okazji Dnia Profilaktyki

- obchody Dnia Praw Dziecka  - 25 listopada,

- skierowanie petycji uczniowskiej  do okolicznych sklepów w  sprawie sprzedaży napojów energetycznych,

- udział w akcji charytatywnej,

- wykonanie drobnych upominków świątecznych dla nauczycieli, pracowników obsługi i emerytów,

- akcja „Komputer może łączyć pokolenia” – spotkania ze starszym pokoleniem, w celu nauki obsługi komputera.