"Ratujmy pszczoły"

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną tylko 4 lata życia”.

Tytuł projektu: "Ratujmy pszczoły".

Opiekun projektu: mgr Anna Bożek

Adresaci projektu: uczniowie klas I i II gimnazjum.

Cele projektu:

1. Rozwijanie świadomości ekologicznej.
  2. Wzmacnianie postawy dociekliwej i badawczej.
  3. Podniesienie poczucia troski o środowisko i odpowiedzialności za jego stan.
  4. Kształtowanie aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony środowiska.
  5. Rewitalizacja dawnego wysypiska śmieci.

Zagadnienia, nad którymi pracowali uczniowie:

1. Projekcja filmu o owadach zapylających.
  2. Wykonanie domków, hoteli dla owadów.
  3. Wyznaczenie miejsca pod nowe nasadzenia roślin.
  4. Sadzenie bylin i krzewów miododajnych dających pożywienie dla owadów.
  5. Relacja fotograficzna z przebiegu działań projektowych.

Podsumowanie projektu:

Projekt edukacyjny przyczynił się do podniesienia  wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów. Młodzież bardzo chętnie włączyła się w zaplanowane działania, przejęła inicjatywę i sama wychodziła z propozycjami dotyczącymi projektu. Cele zostały zrealizowane.

19 maja obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Ustanowiono go 11 lat temu z inicjatywy fundacji ARKA. Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji i tym razem pochylili się nad losem owadów zapylających. W ramach projektu "Ratujmy pszczoły" młodzież wykonała samodzielnie domki dla pszczół. Na Kisowni, wśród akacji wydzielono też specjalne miejsce i posadzono rośliny miododajne: lawendę, przegorzan, indygowiec, śnieguliczkę, oliwnik i hyzop. Dzięki pracy naszych uczniów pożyteczne owady znajdą pożywienie i schronienie w niepogodę. Z pewnością latem będzie można zaobserwować niesamowity spektakl w wykonaniu tych interesujących owadów.

Zapraszamy do obserwacji!

A.B.