^ Back to Top

Lektury

Lektury w Szkole Podstawowej w Brennie

 

Klasy I – III

  1. H. Lofting „Doctor Dolittle i jego zwierzęta”
  2. Ł. Wierzbicki „Afryka Kazika”
  3. M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”
  4. A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  5. R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

klasa IV                                                                     

  1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
  2. Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
  3. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
  4. Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Olbrzym”
  5. Ewa Chotomska „Pamiętnik Felka Parerasa”

Klasa V                                                                                                                 

  1. Rafał Kosik „Felikx, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”                  
  2. Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”                        
  3. Bolesław Prus „Katarynka”                        
  4. Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”                        
  5. Marcin Szczygielski "Klątwa dziewiątych urodzin"                         

Klasa VI                                                                                                       

  1. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  2. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”                                                            
  3. Ewa Nowak „Pajączek na rowerze”                                                     
  4. Wybrana pozycja z serii "Nazywam się..." (np. Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II) 
  5. Roald Dahl "Charlie i fabryka czekolady"                                           

Klasa VII

  1. Aleksander  Fredro „Zemsta
  2. Charles Dickens „Opowieść wigilijna
  3. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
  4. Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  5. Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II
  6. Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” 
  7. Agatha Christie "Śmiertelna klątwa" 

Klasa VIII

  1. Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”   
  2. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  3. Antoine de Saint - Exupery Exupery „Mały Książę"
  4. Juliusz Słowacki „Balladyna”
  5. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
  6. Eric-Emmanuel Schmitt "Oskar i pani Róża" 
  7. Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze"                                                                                                                                                        

Lektury  w Branżowej Szkole I stopnia

 

Klasa I                              

1. Sofokles "Antygona"

2. Molier "Skąpiec"

3. Jacek Dukaj "Katedra"

4. William Szekspir "Romeo i Julia"     

Klasa II 

1. Eliza Orzeszkowa "Gloria victis"

2. Henryk Sienkiewicz "Potop"

3. Władysław Stanisław Reymont "Chłopi" t. 1 "Jesień"

4. Olga Tokarczuk "Profesor Andrews w Warszawie" (z tomu "Gra na wielu bębenkach")                                   

Klasa III

  1. Joseph Bedier „Dzieje Tristana i Izoldy”                               
  2. Stanisław Wyspiański „Wesele”                               
  3. Zofia Nałkowska „Medaliony”                               
  4. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne” (wybrane opowiadania)