^ Back to Top

Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki

"Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki" - pod takim hasłem w dniu 30 września 2019 r. miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia pierwszoklasistów naszej szkoły. W obecności wielu zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i wszystkich klas uczniowie klasy pierwszej zostali przez panią dyrektor Barbarę Wilińską pasowani na ucznia Zespołu Szkół im.Powstańców Wielkopolskich w Brennie. Nim to jednak nastąpiło, pierwszaki musiały pokazać co już potrafią w turnieju wiedzy, sprawności i umiejętności. To czy zadanie zostało zaliczone zależało od oceny zaproszonych gości i rodziców. Oczywiście dzieci spisały się na medal. W dalszej części uroczystości, starsi koledzy z klasy trzeciej podzielili się kilkoma radami na temat zachowania w szkole tak, aby czuć się w niej dobrze i bezpiecznie. Przed samym aktem pasowania mali uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły obiecując być dobrymi uczniami, słuchać swojej pani i pomagać sobie nawzajem. Aktu ślubowania dokonali również rodzice, obiecując swoim pociechom, że będą je uważnie słuchać, doceniać w nich to co najlepsze, często je przytulać i cieszyć się ich dzieciństwem. Duży ołówek niczym miecz rycerski posłużył pani dyrektor do nadania dzieciom tytułu ucznia, a potwierdzone zostało to wręczeniem  aktów pasowania na ucznia i legitymacji szkolnych. Na koniec uroczystości pierwszoklasiści obdarowani zostali przez zaproszonych gości oraz kolegów z wszystkich klas prezentami, a przede wszystkim  życzeniami powodzenia, sukcesów w szkole i wielu radości.

Dziękujemy bardzo rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla dzieci i zaproszonych gości.

Renata Zielnica

Krótka relacja filmowa - https://youtu.be/4IZvT8rNwyA


Dzień Chłopaka

     Dzisiaj swoje święto obchodzą chłopcy. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego obdarowały chłopców małych i dużych życzeniami, uśmiechem i słodkim upominkiem. Również w świetlicy szkolnej z tejże okazji odbyła się wesoła zabawa przy muzyce. 

Anna Bożk

 

 


 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     27 września odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym  przebiegiem czuwała profesjonalna komisja wyborcza. W tajnym i demokratycznym głosowaniu zwyciężyła Roksana Jazdon z klasy VIII. Składamy serdeczne gratulacje i życzymy pomyślności oraz powodzenia. 

Anna Bożek

 

 


 

Dzień Tabliczki Mnożenia

     W piątek 27 września 2019 r. obchodzimy Dzień Tabliczki Mnożenia. To dzień symboliczny, ma zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i pokazać, że jej utrwalanie może być przyjemne. Na przerwach oznakowani uczniowie będą odpytywać ze znajomości tabliczki mnożenia obdarowując pytanych .... tabliczką mnożenia. O tym, że jest ważna, a przede wszystkim przydatna nikomu nie trzeba uzasadniać. Ale bywa, że nauka tabliczki mnożenia nie należy do najłatwiejszych zadań. Rymowane wierszyki pomogą łatwiej zapamiętać wyniki mnożenia. Tabliczki mnożenia można też się uczyć poprzez zabawę. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.tabliczkamnożenia.pl – ty grasz a tabliczka mnożenia sama wchodzi do głowy!

Miłego mnożenia!

Bożena Bura

 


 

Alarm przeciwpożarowy

     W trosce o poprawę bezpieczeństwa uczniów i pracowników Zespołu Szkół w Brennie dnia 26.09. 2019r. przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy z udziałem obserwatorów z OSP Brenno i OSP Wijewo. Ewakuowano uczniów wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły. Przeprowadzone ćwiczenia miały na w celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników szkoły oraz zasadami postępowania, poruszania się po budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na teren zbiórki. Po sygnale dźwiękowym (3 dzwonki) wszyscy uczniowie i pracownicy opuścili natychmiast budynek szkoły, korzystając z wyjść ewakuacyjnych. Nauczyciele zdali raporty Dyrektorowi szkoły, po czym alarm został odwołany i zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych. Akcja przebiegła sprawnie.

Ewelina Gąda

 


 

Wyjazd na musical edukacyjny

24 września uczniowie klas Va i Vb wyjechały do Leszna, aby uczestniczyć w spektaklu edukacyjnym, będącym realizacją podstawy programowej z języka polskiego. Przedstawienie pt. „Bogowie i herosi” przeniosło w świat, w którym Odyseusz chciał odnaleźć po latach drogę do domu, Tezeusz pragnie znaleźć wyjście z labiryntu, a Prometeusz wykraść bogom ogień. Zaprezentowane w zabawny sposób losy bohaterów zmieniły się w niemal komitety wyborcze z członkami „Greckiego Chóru”. Przewodniczką po fascynujących historiach była sama Afrodyta. Dodatkowo w musicalu pojawiły się wyjaśnienia związków frazeologicznych, które weszły do języka  i funkcjonują w nim do dziś. Rozrywkowy sposób wiedzy z mitologii z pewnością pozostanie w pamięci młodych widzów.

Agata Sadowska - Nędza

  

 

Uczniowie na spektaklu Lampa Alladyna

     Dnia 24.09.2019r. uczniowie klasy trzeciej i drugiej szkoły podstawowej wyjechali do Leszna na spektakl teatralno-muzyczny pt. "Lampa Alladyna". Po przedstawieniu dzieci pojechały do Parku 1000-lecia, gdzie miały okazję zwiedzić mini-zoo oraz skorzystać z placu zabaw na świeżym powietrzu.

Magdalena Wojciech

 

 
 


 

Sprzątanie Świata - Polska 2019

     Tegoroczna edycja akcji odbyła się w dniach 20-22 września pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Uczniowie naszej szkoły również wzięli w niej udział i w piątek posprzątali najbliższą okolicę.


 
 
 
 

 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pod hasłem

„Protest Tysięcy Miast”

     Młodzież całego świata 20 września 2019 r. wyjdzie na ulice miast, aby pokazać, że nie zgadza się z kryzysem klimatycznym. Cały świat boryka się z powodziami, suszami i innymi klęskami żywiołowymi. Protest skierowany jest do wszystkich rządzących, aby nie byli bierni wobec kryzysu klimatycznego.

     Członkinie koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie popierają i solidaryzują się z protestującą młodzieżą całego świata. Nie mogąc uczestniczyć w młodzieżowej akcji przystąpią do 17. edycji Święta Drzewa pod hasłem „Drzewa dla klimatu”.

     Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego sadzenia drzew w naszej gminie.

Szczegóły akcji niebawem.

 Dorota Wolniczak
 

Spotkanie z policjantem
    Dnia 19.09.2019r. klasę pierwszą odwiedził dzielnicowy naszego rejonu pan Cezary Wasiński. Pan policjant rozmawiał z dziećmi na tematy związane z ich bezpieczeństwem. Jak bezpiecznie poruszać się na drogach i w drodze do szkoły. Ostrzegał przed kontaktami z nieznajomymi i jak się zachować w takich sytuacjach. Mówił również o zachowaniu w szkole i z kim kontaktować się w razie zaistniałych zagrożeń. Na koniec spotkania uczniowie mogli zadawać pytania na które pan policjant cierpliwie odpowiadał. Każdy uczeń otrzymał też opaskę odblaskową.
Renata Zielnica
 
 

Dożynki z udziałem młodzieży
 
     Młodzież naszej szkoły chętnie angażuje się podczas organizacji różnych imprez środowiskowych. Niedawno uczniowie brali udział w Dożynkach Wiejskich w Brennie i Dożynkach Gminnych w Zaborówcu. Cieszymy się, że rozwijają swoje umiejętności nie tylko podczas zajęć lekcyjnych.
 
Dożynki Wiejskie w Brennie
Dożynki Gminne w Zaborówcu
 
 


 

Wielka satysfakcja, ogromna duma i piękne nagrody.

W ramach Wielkopolskich Dni Energii 2019 odbył się konkurs dla dzieci i młodzieży promujący odnawialne źródła energii pt. „Cztery pory roku z OZE” organizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

4 września uczennice naszej szkoły w towarzystwie Wójta Gminy Wijewo Pana Mieczysława Drożdżyńskiego, dyrektora szkoły Pani Barbary Wilińskiej i swoich rodziców udały się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w tym konkursie uczniom. Prace naszych uczennic (plakaty promujące OZE) w subregionie leszczyńskim zostały wysoko ocenione oraz nagrodzone I i II miejscem a także wyróżnieniem. I tak:

Natalia Dekiert – za zajęcie I miejsca otrzymała rower a dla szkoły czek na kwotę 1500 zł,

Nikola Piasna – za zajęcie II miejsca otrzymała elektryczną deskorolkę a dla szkoły czek na kwotę 1000 zł,

Julia John – za wyróżnienie otrzymała plecak turystyczny.

Szkolnym koordynatorem konkursu była Pani Dorota Wolniczak.

 

Jesteśmy dumni z naszych dziewczyn.

Gratulujemy!!!

 


 


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20

   

2 września 2019 roku uczniowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Brennie. Następnie uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta akademia inaugurująca nowy Rok Szkolny 2019/2020.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie i odśpiewaniem hymnu państwowego. 

Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – Barbara Wilińska, która bardzo serdecznie powitała Przewodniczącą Rady Gminy Wijewo – Panią Marię Rąk, zastępcę Wójta Gminy Wijewo – Pana Jana Apolinarskiego, rodziców, nauczycieli, uczniów  i wszystkich pracowników szkoły .

W sposób szczególny słowa powitania zostały skierowane do uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, którzy pierwszy raz przekroczyli progi Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie.

Po wysłuchaniu pieśni „Deszcz jesienny deszcz” wspomnieliśmy o Tych, którzy osiemdziesiąt  lat temu nie mogli stawić się na dźwięk pierwszego dzwonka do szkoły, bo nagle zmuszeni zostali do zdawania przedwczesnego egzaminu dojrzałości, odpowiedzialności za Ojczyznę, poświęcenia i heroizmu. Wspomnieliśmy ówczesnych uczniów, wrzuconych bezlitośnie w wir wojennych wydarzeń, pozbawionych domów, rodzin, poczucia bezpieczeństwa i spojrzenia w dobrą jasną przyszłość.

Myślimy dziś o Nich z wdzięcznością, bo każdy z Nich to bohater, który otwiera przed nami – i przed nowymi pokoleniami! – drzwi Ojczystego domu. Uczciliśmy Bohaterów minutą ciszy i złożeniem wiązanki kwiatów  oraz zapaleniem  znicza pod Pomnikiem  Poległych za Ojczyznę w Wijewie.

Następnie prowadząca uroczystość Martyna Rękoś z klasy VIa przytoczyła motto:

 „Nauka odmładza duszę.

Łagodzi gorycz samotności.

Gromadzi mądrość, która będzie

Twym drogowskazem do starości.”

życząc wszystkim samych sukcesów:

-  uczniom w nauce,

- rodzicom sukcesów dzieci w nauce, w działalności artystycznej oraz  sporcie,

- nauczycielom w pracy dydaktyczno – wychowawczej,

- pracownikom szkoły w wykonywanej pracy.

Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu szkolnego i wyprowadzeniem pocztu sztandarowego.

Dorota Wolniczak

 


 

UCZNIOWIE Z SUBREGIONU LESZCZYŃSKIEGO POJADĄ NA PRAKTYKI NA SYCYLIĘ

Zatwierdzony do realizacji został nasz wniosek pn. "Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego". Otrzymał on dofinansowanie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Oznacza to, że uczniowie z subregionu leszczyńskiego wyjadą na zagraniczne praktyki na Sycylię.

Miejscem praktyk będzie włoska miejscowość Barcellona Pozzo di Gotta, a wyjadą na nie uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie oraz Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie.